Treść ładuje się...
Ľudmila Várossová

Ľudmila Várossová / Kostiumograf

Ľudmila Várossová jest czołową słowacką kostiumografką. Pracuje dla teatru, telewizji i filmu. Dotychczas zaprojektowała kostiumy do ponad 100 teatralnych i 200 telewizyjnych inscenizacji.

Forma plastyczna Ľudmili Várossowej jest niepowtarzalna – oznacza się aktualizacją stylów historycznych w połączeniu z nowoczesnymi metodami plastycznymi. W latach 90. XX w. systematycznie zaczęła się poświęcać teatrowi muzycznemu, głównie w ramach projektów realizowanych z reżyserami Jozefem Bednárikiem (np. inscenizacje „Romeo i Julia”, „Carmen” 

w Teatrze Narodowym w Pradze), Miroslavem Fischerem i Pavlem Smolíkiem, ale także 

z choreografem  Liborem Vaculíkiem (kostiumy do baletu „Śnieżka i siedem krasnoludków”

w Słowackim Teatrze Narodowym).

Ľudmila Várossová jest autorką kostiumów do inscenizacji teatralnych, operowach, baletowych 

i musicalowych. Współpracowała z Jaroslavem Moravčíkiem w musicalu „Báthoryčka” w Teatrze Cieszyńskim, spektaklu ocenionym teatralną „Nagrodą Talii”. Prace plastyczne Ľudmili Várossowej są pokazywane na wielu wystawach zespołowych i indywidualnych nie tylko na Słowacji, ale także za granicą.


Z realizacji:

opery „Don Giovanni”, „Hubička”, balety „Dziadek do orzechów”, „Jezioro łabędzie”, musicale „Joanna d´Arc”, „Cyganie idą do nieba”, „Królewicz i gwiazda wieczorna”, „Báthoryčka” (Hrabina Batory), itd.